Uçuşların bərpası xəbərindən sonra rusların Gürcüstana səyahət sifarişi 7 dəfə artıb
Rusiya aviaşirkətlərinin Gürcüstana uçuşlarına və turların satışına da icazə verilib.Rusiya - Gürcüstan arasında hava əlaqəsinin bərpası ilə bağlı xəbərdən sonra, Gürcüstana səyahət və otellərin rezervasiyasına tələbat 7 dəfə artıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə, “Yandex Travel” xidmətinin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, xidmət istifadəçiləri Gürcüstana səfərləri orta hesabla yeddi gün planlaşdırırlar.
Rusların əksəriyyəti yayda ölkəyə səfər etməkdə maraqlıdır.
İndiyə qədər yay üçün transfer ilə uçuşların qiyməti hər iki istiqamətdə adambaşına 40 min rubldan başlayıb. Gürcüstanda otellərin bronlaşdırılmasına maraq da artıb. Tbilisi səyahətlər üçün ən populyar şəhərə çevrilib.
Səyahət planlaşdırma xidməti "OneTwoTrip" mayın 10-da Gürcüstana aviabiletlərə tələbatın 3 dəfə, Gürcüstan mehmanxanalarında yerləşdirməyə tələbatın 1,5 dəfə artıb.
PUTİN FƏRMANLAR İMZALAYIIB
Mayın 15-dən etibarən Gürcüstan vətəndaşları Rusiyaya 90 günə qədər vizasız səfər edə biləcəklər. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin çərşənbə günü imzaladığı fərmanlara əsasən, Rusiya aviaşirkətlərinin Gürcüstana uçuşlarına və turların satışına da icazə verilib.
Moskvanın qərarı Rusiya Federasiyasının ölkələr arasında təmas şəraitinin yaxşılaşması ilə bağlıdır. Rusiya aviadaşıyıcıları artıq uçuşları bərpa etməyə hazırlaşır - birbaşa uçuşlar mayın sonuna qədər yarana bilər. Turoperatorlar Gürcüstana turist axınının artacağını gözləyirlər. Lakin Tbilisidə Moskvanın qərarı Ukraynadakı vəziyyətə görə "təxribat" adlandırılıb və qəbuledilməz hesab edilib.
Putinin fərmanına əsasən, Gürcüstan vətəndaşları Rusiyaya diplomatik, xidməti, şəxsi, biznes, turizm, humanitar, eləcə də qısamüddətli təhsil üçün viza almadan 90 günə qədər səfər edə biləcəklər. Yeni qayda mayın 15-dən qüvvəyə minəcək.
Bundan əlavə, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi Rusiya vətəndaşlarına Gürcüstana səfərdən çəkinmək tövsiyəsini ləğv edib.
Rusiya 2000-ci ildə Gürcüstan vətəndaşları üçün viza tətbiq etmişdi.
Rusiya Federasiyasının Nəqliyyat Nazirliyinin məlumatına görə, Rusiya aviaşirkətləri artıq uçuşların bərpasına hazırlaşmağa başlayıblar. Hər həftə Moskvadan Tbilisiyə və əks istiqamətdə Rusiya istehsalı olan gəmilərlə yeddi birbaşa reys həyata keçiriləcəyi gözlənilir.
Rusiya Turoperatorları Assosiasiyası (ATOR) hesab edir ki, birbaşa uçuşlar mayın sonundan əvvəl başlaya bilər. Bununla belə, Rusiya aviaşirkətlərində donanma çatışmazlığı yaşanır və Gürcüstana uçuşlar açmaq üçün təyyarələr yay qrafiki olan digər marşrutlardan çıxarılmalı olacaq. “Red Wings” aviaşirkəti artıq uçuş icazələrinin olması şərti ilə Gürcüstana marşrut şəbəkəsini genişləndirməyə hazır olduqlarını bildirib. Daşıyıcının mətbuat xidməti hesab edir ki, bu, populyar istiqamət olacaq.
2019-cu il iyulun 8-də Tbilisidə keçirilən silsilə aksiyalardan sonra Rusiya Gürcüstanla uçuşları ləğv etmişdi.