Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi zərərdən mənfəətə keçib
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi 2022-ci ili 1 milyon 922 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Agentlik 2021-ci ili 5 milyon 458 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı.
Marja.az xəbər verir ki, Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin əsas fəaliyytdən gəlirləri 2021-ci ildə 6 milyon 715 min manat ikən, 2022-ci ildə 6 milyon 823 min manat təşkil edib. Həmçinin, Agentliyik 2022-ci ildə 7 milyon 249 min manat digər gəlirlər əldə edib.
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi 2022-ci ildə əldə etdiyi digər gəlirlər və əməliyyat xərclərinin azaldılması hesabına zərərdən mənfəətə keçib.
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxsdir. Agentlik, Azərbaycan ərazisində dəniz nəqliyyatı sahəsində dövlət siyasətinin formalaşmasında, həyata keçirilməsində və inkişafında iştirak edir, bu sahədə tənzimləməni və nəzarəti həyata keçirir; Dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyi, dənizdə insan həyatının və sağlamlığının qorunması, dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi, habelə dənizçilərin hazırlanması sahəsində tədbirlər görür; Dəniz limanlarında fəaliyyətin dövlət tənzimlənməsində iştirak edir və dəniz üzgüçülüyünün təhlükəsizliyi ilə bağlı xidmətlər (naviqasiya və mayak, bələdçi, kanal, lövbər və gəmi yığımı) göstərir.