Səudiyyə Ərəbistanı borc almaqda Çini geridə qoyub
Bu il Səudiyyə Ərəbistanı 33,2 milyard dollarlıq beynəlxalq istiqraz emissiyası ilə Çini geridə qoyub və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında ən çox borc alan ölkə olub.Səudiyyə Ərəbistanı inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında ən çox beynəlxalq istiqraz buraxan ölkə kimi Çini geridə qoyub. Beləliklə, Çinin beynəlxalq borc bazarında inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında 12 illik liderliyinə son qoyulub.
Marja.az Bloomberg-in məlumatına istinadən xəbər verir ki, vəliəhd şahzadə Məhəmməd bin Salmanın 2030-cu ilə qədər "Vision 2030" planı Krallığın rekord sürətlə borc almasına səbəb olub.
Çin daxili borclanmaya diqqət yetirsə də, beynəlxalq emissiya son dövrlərin ən aşağı səviyyələrinə düşüb.
Səudiyyə Ərəbistanı hökumətinin və şirkətlərinin istiqraz satışı bu il 8 faiz artaraq 33 milyard dolları keçib. Bu rəqəmin yarıdan çoxunu dövlət istiqrazlarının buraxılışı, o cümlədən keçən ay 5 milyard dollarlıq sukuk sövdələşməsi təşkil edib.
Krallıq bu il gözlənilən təxminən 21 milyard dollarlıq maliyyə kəsirini bağlamağa kömək etmək üçün də alternativ maliyyə mənbələri tapmağa çalışır. "Vision 2030"u sürətləndirmək üçün bu il ümumi borclanmanın daha da artacağı gözlənilir.
Eyni dövrdə Çinin ümumi borclanması 23,3 milyard dollar olub.
Beynəlxalq istiqraz bazarının aktiv oyunçularından olan Türkiyə bu il beynəlxalq bazardan 17 milyard dollar borc alıb. Bu göstərici ilə Türkiyə inkişaf etməkdə olan bazarlar arasında ən çox borc alan beşinci ölkədir.
Ümumilikdə, inkişaf etməkdə olan ölkələrin beynəlxalq istiqraz satışları əvvəlki ilə nisbətən 28 faiz artaraq 291 milyard dollara çatıb.