Danışıqların əsas mövzularına iqtisadi məsələlər də daxildir
Hindistanın baş naziri Narendra Modi Rusiyaya səfər edib.
Marja xəbər veri rki, danışıqların əsas mövzularına iqtisadi məsələlər də daxildir.
Hər iki tərəf ölkələr arasında ticarət balanssızlığını düzəltmək niyyətindədir. Məsələn, ilin əvvəlindən Rusiya Hindistana 21,6 milyard dollar dəyərində mal tədarük edib, əks istiqamətdə isə bu, 13,5 dəfə azdır (təxminən 1,6 milyard dollar). Bundan əlavə, Hindistanın özü beynəlxalq ticarətdə mənfi saldo ilə mübarizə aparır - yəni ölkə satdığından daha çox başqa ölkələrdən mal alır.
Bunun fonunda Hindistan biznesi Rusiyaya tədarükün həcmini artırmaq istəyir. Söhbət ilk növbədə yüksək texnologiya sektorunun məhsullarından gedir - Hindistan ixracının 50%-dən çoxu avtomobillər, elektron komponentlər və təyyarələr üçün ehtiyat hissələridir.
Həmçinin, hər iki tərəf ikitərəfli ödənişlər mexanizminin yaradılmasını - Rusiyada Hindistan RuPay və Hindistanda Rusiyanın “Mir” ödəniş kartlarının istifadəsinə başlamağı müzakirə etməlidir.
Ötən ilin sonunda Rusiya ilə Hindistan arasında ticarət dövriyyəsi 33% artaraq 65,7 milyard dollar təşkil edib.