Avrozonada iqtisadi artım ikinci rübdə proqnozu üstələyib
Avrozona iqtisadiyyatı ikinci rübdə əvvəlki rüblə müqayisədə 0,3 faiz artıb.Avropa Statistika Xidməti (Eurostat) 2024-cü ilin ikinci rübündə Avropa İttifaqı (Aİ) və Avrozonada ümumi daxili məhsul (ÜDM) artımı üzrə məlumatları yeniləyib.
Məlumata görə, 20 üzvlü Avrozonada mövsümi amillər xaric ÜDM 2024-cü ilin ikinci rübündə əvvəlki rüblə müqayisədə 0,3 faiz artıb. ÜDM-in 0,2 faiz artacağı gözlənilirdi.
Avrozonada ÜDM ikinci rübdə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,6 faiz artıb. İqtisadçıların proqnozu 0,5 faiz artım idi.
Avrozonanın ən böyük iqtisadiyyatı olan Almaniya ilin ikinci rübündə 0,1 faiz, İsveç iqtisadiyyatı 0,8 faiz və Macarıstan iqtisadiyyatı 0,2 faiz kiçilib. Fransa və İspaniyada iqtisadi artım müvafiq olaraq 0,3 faiz və 0,8 faiz olub. İspaniya ikinci rübdə Avrozonada ən güclü performansa malik iqtisadiyyat olub. İtaliya iqtisadiyyatı bu dövrdə 0,2 faiz artıb.
Bölgədəki qeyri-bərabər iqtisadi artım sentyabr ayında Avropa Mərkəzi Bankının siyasətçilərinin üzləşdiyi problemi vurğulayır, çünki onlar avrozona iqtisadiyyatının növbəti faiz endiriminə haqq qazandırmaq üçün kifayət qədər kövrək görünüb-görünməməsi ilə bağlı qərar verməlidirlər. Avro Bölgəsi məlumatları, sentyabr ayında mümkün faiz dəyişikliyi olcağı ehtimalını artırıb.
İqtisadiyyatların yenidən canlanması üçün faiz dərəcələrinin aşağı düşməsinə ehtiyac olduğu bildirilir.