Özbəkistan Mərkəzi Bankına yeni rəhbər təyin edilib
Özbəkistan Ali Məclisinin Senatı namizədliyi ölkə prezidenti tərəfindən təqdim edilmiş Timur İşmetovun Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri təyin edilməsini təsdiqləyib.
"Mərkəzi Bank haqqında" qanuna əsasən, Özbəkistan Senatı prezidentin təqdimatı əsasında Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədrini vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir.
T.İşmetov bu təyinata qədər prezidentin iqtisadi sahələrin inkişafı, investisiya və xarici ticarət siyasətinin həyata keçirilməsi məsələləri üzrə müşavirinin birinci müavini vəzifəsində çalışıb.
KİV-lərin məlumatına görə, 2017-ci ildən Mərkəzi Banka rəhbərlik edən M.Nurmuratov sözügedən bankda sədrin müşaviri vəzifəsini icra edəcək.
Qeyd edək ki, bu gün Özbəkistan Senatı Prezident Şavkat Mirziyoyevin təqdimatı əsasında Mamarizo Nurmuratovu Mərkəzi Bankının rəhbəri vəzifəsindən azad edib.