IIF: Qlobal iqtisadi artım 2025-ci ildə yavaşlayacaq
Beynəlxalq Maliyyə İnstitutu (IIF) gələn il qlobal iqtisadi artımın 2,7 faizədək azalacağı proqnozlaşdırıldığını bildirib.Beynəlxalq Maliyyə İnstitutu (IIF) Kapital Hərəkətləri Hesabatını dərc edib.
Marja xəbər verir ki, Hesabatda qlobal iqtisadi artımın 2024-cü ildəki 2,9 faizdən 2025-ci ildə 2,7 faizə düşəcəyi təxmin edildiyi bildirilir.
Hesabatda inkişaf etməkdə olan bazarlarda artımın 2024-cü ildəki 4 faizdən gələn il 3,8 faizə düşəcəyi gözlənildiyi və bu proqnozun ABŞ-da yeni administrasiyanın mümkün siyasətləri ilə bağlı gözləntiləri, o cümlədən ticarət siyasətləri, eləcə də daha geniş maliyyə və immiqrasiya tədbirləri ilə artan geosiyasi riskləri əks etdirdiyi qeyd edilib.
IIF-in hesabatında, Çinə zəif axının təsiri ilə inkişaf etməkdə olan bazarlara kapital axınının 2024-cü ildəki 944 milyard dollardan gələn il 716 milyard dollara qədər azalacağı təxmin edildiyi bildirilib.
Hesabatda, zəif proqnozun ticarət və geosiyasi gərginliklə bağlı artan qeyri-müəyyənliyi, Çinin daha yavaş böyüməsini və ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) gözləniləndən daha yavaş olan faiz endirimi dövrünü əks etdirdiyi qeyd edilib.
Vurğulanıb ki, 2025-ci il üçün gözlənilən yalnız iki faiz endirimi kapital axını üçün mühiti daha da çətinləşdirir və investorların riskli aktivlərə olan iştahını azaldır.