Çində iqtisadi artım proqnozu üstləyib
ABŞ-ın tarif təhdidlərinə və iri investisiya banklarının illik artım proqnozlarını azaltmalarına baxmayaraq, Çin iqtisadiyyatı 2025-ci ilin birinci rübübdə gözləniləndən daha sürətli olmaqla 5,4 faiz artıb.
Marja xəbər verir ki, tarif narahatlıqları fonunda birinci rübdə Çinin ÜDM-nin artım sürətinin 5,1% səviyyəsində olacağı təxmin edilirdi.
Beləliklə, birinci rübdə ÜDM-in artım tempi iqtisadçıların illik 5,1 faiz artım proqnozlarını üstələyib. Bu artım, 2024-cü ilin sonunda başlayan geniş stimullaşdırma siyasətinə əsaslanır.
Milli Statistika Bürosunun çərşənbə günü açıqladığı məlumatlara görə, pərakəndə satışlar mart ayında illik müqayisədə 5,9 faiz artaraq analitiklərin 4,2 faizlik artım gözləntilərini əhəmiyyətli dərəcədə üstələyib. Sənaye istehsalı əvvəlki ilə nisbətən 7,7 faiz artıb; Bu, 5,8 faiz olan proqnozdan xeyli yüksəkdir.
Əsas kapitala investisiyalar ilin birinci rübündə 4,2 faiz artıb. Bununla belə, daşınmaz əmlak sektoru 9,9 faiz azalaraq əsas kapitala investisiyalara təzyiq göstərməkdə davam edib. Bunun əksinə olaraq, infrastruktur və istehsal investisiyaları sürətlənib.
Şəhərlərdə işsizlik nisbəti fevraldakı 5,4 faizdən (son iki ilin ən yüksək səviyyəsi) mart ayında 5,2 faizə düşüb.