Google-un ana şirkəti Alphabet-in gəliri artıb
Google-un ana şirkəti Alphabet-in gəliri bu ilin yanvar-mart dövründə 12 faiz artıb.Alphabet 2025-ci ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, Alphabet-in ilin ilk rübündəki gəliri keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 faiz artaraq 90,2 milyard dollar təşil edib. Şirkət 2024-cü ilin birinci rübündə 80,5 milyard dollar gəlir əldə etmişdi.
Şirkətin xalis mənfəəti birinci rübdə keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 46 faiz artaraq 34,5 milyard dollar olub. “Alphabet” ötən ilin birinci rübündə 23,7 milyard dollar xalis mənfəət əldə etmişdi.
Şirkətin ötən ilin yanvar-mart dövründə 1,89 dollar olan səhmbaşına qazancı bu ilin eyni dövründə 2,81 dollara yüksəlib.
Alphabet-in gəliri və qazancı bazar gözləntilərini (proqnozlarını) üstələyib.
Alphabet-in Baş direktoru Sundar Pichai, sağlam böyümə və sürəti əks etdirən güclü birinci rüb nəticələrindən məmnun olduqlarını bildirib.
Süni intellektə yanaşmalarının bu böyümənin əsasını təşkil etdiyini vurğulayan Pichai, "Bu rüb, performansda inqilab edən və gələcək innovasiyalarımız üçün fövqəladə təməl qoyan ən ağıllı AI modelimiz Gemini 2.5-i təqdim edərkən çox həyəcanlı idi" deyib.