Bitcoin-ə "dələduzluq" deyən bank sədrinə cinayət işi açıla bilər - Manipulyasiya
JP Morgan Chase-in İcraçı Direktoru Jamie Dimon, Bitcoin-in bir "saxtakarlıq" (dələduzluq) olduğunu söyləmiş, bu pulu satın alan insanları "axmaqlıqla" günahlandırmışdı.
Bu sözlərinin dərhal sonra rəhbərlik etdiyi bankın külli miqdarda Bitcoin aldığı ortaya çıxmışdı. Jamie Dimon haqqında bazarları manipulyasiya etdiyi iddiası ilə cinayət işi açıla bilər.
"Marja" xəbər verir ki, Londonda yerləşən Blockswater, JPMorgan Chase və Dimona qarşı İsveç Maliyyə Nəzarət Şurasınaa etdiyi müraciətdə şirkətin İcraçı direktorunun Bitcoinin bir "saxtakarlıq" olduğunu söyləyərək Avropa Birliyinin Bazar Pozucu Hərəkətlər Tələblərinin (MAR) 12-ci maddəsini pozduğunu bildirib.
Müraciətdə həmçinin, sənədlər ilə Dimonın açıqlamalarından öncə və sonra JP Morgan-ın Nasdaq Nordic adlı bir şirkət üçün Bitcoin törəmələri aldığı və bunda "bazarları manipulyasiya iyi" olduğu qeyd edilib.
Dimonın açıqlamalarından dərhal sonra Twitter üzərindən "I am Nomad" adlı bir hesabdan paylaşılan ekran görüntüləri JP Morgan-ın heyrətamiz bir həmləylə böyük bir Bitcoin bloku satın aldığını ortaya qoymuşdu.