"Neft çatışmazlığına hazırlaşmaq lazımdır"
"Citigroup"a görə, gələn il neft bazarında OPEC-in hasilatı yenidən artıracağına görə neft bolluğu yaranacağı məsələsində narahat olanların özlərini neft çatışmazlığına hazırlaması lazımdır.
"Marja" xəbər verir ki, Citi Bankın qlobal əmtəə direktoru Ed Morze verdiyi bir müsahibədə deyib. Onun sözlərinə görə qrupdakı beş ölkə - Liviya, Nigeriya, Venesuela, İran və İraq bu il maksimum güclərində neft hasil edirlər.
Morze, "İstehsalda artım əvəzinə, 2018-ci ilə qədər tez bir zamanda bazarda bir qıtlıq əmələ gəlməsi riski var. Bu risk, neft kəşfi və hasilatı işinə daha zəif sərmayə qoyan ölkələrdən qaynaqlanır" ifadəsini istifadə edib.
Qeyd edək ki, bir neçə ildir neft qiymətləri aşağı olduğundan neft axtarışına və hasilatına daha az investisiya yatırılır.
Morze, "Bazarda OPEC-in hasilatını əhəmiyyətli dərəcədə artacağı məsələsində bir qayğı var. Əksinə bir təklif qıtlığı yarana bilər" şəklində danışıb.