Draghi etiraf etdi, Bitcoin bahalaşdı
Çinin virtual pullara mane olma cəhdlərinə qarşı, Bitcoin-in qiyməti bu gün yenidən 4100 dolları keçib.
"Marja" xəbər verir ki, bu yüksəlişin səbəblərindən biri isə Avropa Mərkəzi Bankının sədri (ECB) Mario Draghi-nin verdiyi açıqlama olub.
"CoinTelegraph"ın xəbərinə görə, Draghi etdiyi bir çıxışda Bitcoini qadağan etməyin və ya ona nəzarət etməyin bir yolu olmadığını deyib.
Çinin virtual pullara tətbiq etdiyi qadağalar ilə bağlı ona verilən suala Draghi, "Açığı bunları [virtual pullar] qadağan edəcək və ya nəzarət edəcək gücümüz yoxdur. Burada əsas sual bu pulların iqtisadiyyata necə təsir edəcəyidir", -şəklində cavab verib.
Bitcoinin yenidən yüksəlişə keçməsinə səbəb olan digər bir hadisə də Yaponiyadakı bankların yeni bir virtual pul vahidi inkişaf etdirmək üçün işə başladığına dair xəbərlər olub.
Bitcoin bu dəqiqələrdə gündəlik əsasda 3 faiz artımla 4070 dollardan, dünyanın ən böyük ikinci virtual pul vahidi Etheryum isə 1 faiz artımla 295 dollardan ticarət olunur.