Qiyməti 60 dollara yaxınlaşıb
Neft qiymətləri, ABŞ-da özəl sektorun açıqladığı faktların benzin ehtiyatlarının düşdüyünü göstərməsi və Martın sonunda müddəti başa çatacaq hasilatın azaldılması müqaviləsinin uzadılacağının gözlənilməsilə yüksəlib.
"Marja" xəbərverir ki, Amerika Neft İnstitutunun (API) məlumatlarına görə, ABŞ-da yanacaq ehtiyatları ötən həftə 5.75 milyon barrel azalıb.
Neft İxrac Edən Ölkələr Birliyinin (OPEC) üzvləri və aralarında Rusiyanın da olduğu tərəfdaşları 30 Noyabrda Vyanada toplantı keçirəcəklər. Toplantıda hasilatın azaldılması müqaviləsinin müddətinin 2018-ci ilin sonunadək uzadılacağı barədə qərar veriləcəyi gözlənilir.
Analitiklər bildirirlər ki, qiymətlərin yüksəlməsi üçün açıq bir şəkildə potensial var. OPEC-in müqaviləni uzatmağı düşündüyünə dair xəbərlər qiymətləri dəstəkləyir və bu vəziyyət bir müddət də davam edəcəkdir.
Bakı vaxtı ilə saat 08:00-da, Qərbi Texas nefti (WTI) Nymex birjasında 52.41 dollardan, Brent nefti Londonda ICE Futures Europe birjasında 58.39 dollardan alıcı tapıb.