Tramp: "İran xalqı ərzaq və azadlığa acdır. Dəyişiklik zamanıdır"
ABŞ Prezidenti Trump, Twitter hesabından İran ilə bağlı mesajlar bölüşüb.
Sələfi Barak Obama rəhbərliyinin İran ilə imzaladığı müqaviləni "dəhşətli" adlandıran Trump, "Böyük İran xalqı illərdir təzyiq altındadır. Ərzaq və azadlığa acdır. İranda insan hüquqları ilə birlikdə ölkənin sərvəti talan edir. Dəyişiklik zamanıdır",- ifadələrini istifadə edib.
Məşhəd şəhərində cümə axşamı günü hər hansı bir siyasi partiyanın çağırışı olmadan toplanan qrup, ölkədəki iqtisadi şərtləri etiraz etmək məqsədilə mitinqlər keçirməyə başlamışdır. Mitinqlər, rejim əleyhinə etirazlara çevrilərək bir çox şəhərə yayılmışdır.
Dövlət rəsmilərinin verdikləri açıqlamalara görə, aksiyaların başladığı ötən cümə axşamı günündən bu yana ölkə daxilində 12 nəfər ölüb.
Ağ Evdən İran açıqlaması: Dəstəkləyirik!
ABŞ rəhbərliyi İranda davam edən etirazlarla bağlı, "İran xalqının özünü dinc şəkildə ifadə etmək hüququnu dəstəkləyirik. Onlar səsərini eşirdirməyə haqq edirər. Əlaqədar bütün tərəfləri, dinc yollarla əsas ifadə hüququnu qorumağa və senzuradan çəkinməyə çağırırıq", - açıqlamasını edib.