Azərbaycan bu il xaricdən 10 min baş cins mal-qara alacaq
"Heyvandarlığın inkişafı üzrə dövlət proqramı hazırlanmalıdır və qəbul edilməlidir".
"Marja" xəbər verir ki, bunu prezident İlham Əliyev yanvarın 29-da “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının dördüncü ilinin yekunlarına həsr olunan konfransda yekun nitqində deyib.
İlham Əliyev qeyd edib ki, bu il xaricdən 10 min baş cins mal-qara alınacaq:
"Biz bu il dövlət xətti ilə xaricdən yenə də 10 min baş cins mal-qara alacağıq, eyni zamanda, yaxın keçmişdə Göygöl rayonunda açılmış Süni Mayalanma Mərkəzinin fəaliyyəti nəticəsində mal-qaranın cins tərkibini daxili imkanlar hesabına da yaxşılaşdıracağıq".
Prezident əlavə edib ki, biz özümüzü süd və süd məhsulları ilə tam şəkildə təmin edə bilmirik: "Kərə yağı, pendirlə tam təmin edə bilmirik".
16 HEYVANDARLIQ AQROPARKI
Hazırda 28 rayonda 43 aqroparkın yaradılması nəzərdə tutulur: "Onlardan bir neçəsi artıq fəaliyyətə başlayıb. Onlardan 27-si bitkiçilik, 16-sı isə heyvandarlıq üzrə aqroparklardır. Mən hesab edirəm ki, bu aqroparklar nəticəsində biz ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı olan əsas məsələləri həll edəcəyik. Bu aqroparklarda ət, quş əti, süd, yem, buğda, arpa, soya istehsalı da nəzərdə tutulur".