ABŞ Nümayəndələr Palatası Trampın impiçmentinə dair maddələri təsdiqlədi
ABŞ Nümayəndələr Palatasında keçirilmiş səsvermədə,Prezident Donald Trampın impiçmentinə (vəzifədən kənarlaşdırılma) dair iki ittiham maddələri təsdiqlənərək, mühakimə üçün Senata göndərilib. Palatadan keçən ittihamlar "vəzifəsini sui-istifadə etmək" və "Konqresin işləməsinə maneə törətmək" maddələridir.
"Marja" xəbər verir ki, "Vəzifəsini sui-istifadə etmək" maddəsi Nümayəndələr Palatasındakı 197 vəkilin "xeyr" səsinə qarşılıq 230 vəkilin "bəli" səsi ilə təsdiqlənib.
"Konqresin işləməsinə maneə törətmək" maddəsi isə 198 vəkilin "xeyr" oyuna qarşılıq 229 vəkilin "bəli" onu ilə qəbul edilib.
Səsvermələrdə bütün Respublikaçı vəkillər "xeyr" səsini verərkən, ilk səsvermədə 2, ikinci səsvermədə isə 3 Demokrat vəkilin "xeyr" səsini verməsi diqqətlərdən qaçmayıb.
Trampın impiçmentinə dair son qərarın verilməsi üçün ittiham maddələri Senata göndərilib.
Tramp, ABŞ-ın keçmiş prezidentləri Andrew Johnson və Bill Clintonun ardından Nümayəndələr Palatasında impiçmenti haqqında səsvermə keçirilmiş üçüncü Prezident oldu.
Trampın impiçmenti üçün iddianın senatorların 3-də 2-inin (67) dəstəyini alması lazımdır, ancaq Senatın yarısından çoxunu Respublikaçı vəkillər təşkil edir.