Türkiyədə qanunsuz yaşayan azərbaycanlıların leqallaşdırılması yaxın zamanda həllini tapacaq”
“Türkiyədə sənədsiz məskunlaşmış azərbaycanlıların hüquqi statusunun leqallaşdırılması ilə bağlı məsələdən xəbərdarıq və bunun üzərində işləyirik”.
Bunu açıqlamasında Türkiyənin Daxili İşlər naziri Süleyman Soylu bildirib.
Onun sözlərinə görə, mövcud problemlə bağlı müvafiq addımlar atılacaq: “Məsələdən məlumatımız var. Bunun üzərində işləyirik. Türkiyə hökumətinin ümumi köç siyasəti çərçivəsində işlər aparırıq. Azərbaycan bizim canımız, azərbaycanlılar bizim qardaşlarımızdır. Heç narahat olmayın. Bu məsələ yaxın zamanda öz həllini tapacaq”.
Qeyd edək ki, Türkiyədə, xüsusilə İstanbul şəhərində sənədsiz məskunlaşmış azərbaycanlıların hüquqi statusunun leqallaşdırılması məsələsi xeyli müddətidir gündəmdədir. Belə ki, bir müddət öncə təxmini sayı mindən çox olan, 1990-cı illərdə Türkiyəyə köçmüş və hazırda orada qanunsuz məskunlaşmış azərbaycanlılarla bağlı Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin işçi qrupu yaradılıb, bu ailələrinin siyahıya alınmasına başlanılıb və məsələnin mərhələli həllinin reallaşacağı barədə məlumat verilib.