Azərbaycandan qeyri neft-qaz məhsullarının ixracı 20%-ə yaxın azalıb
2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycan Respublikasının hüquqi və fiziki şəxsləri dünyanın 175 ölkəsindəki tərəfdaşları ilə ticarət əməliyyatları həyata keçirmiş, 105 ölkəyə məhsul ixrac olunmuş, 162 ölkədən idxal olunmuşdur.
2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında 2019-cu ilin yanvar-avqust ayları ilə müqayisədə mühüm məhsul növlərindən təzə tərəvəz ixracı 6,1 faiz, kartof – 32,1 faiz, meyvə və tərəvəz şirələri – 7,6 faiz, bitki yağları – 1,7 dəfə, meyvə və tərəvəz konservləri – 11,5 faiz, marqarin, qida üçün yararlı digər qarışıqlar – 26,3 faiz, polietilen – 39,0 faiz, qara metallardan borular – 1,9 dəfə, bentonit gili – 4,0 faiz artmış, təzə meyvə ixracı isə 15,8 faiz, şəkər – 41,2 faiz, tütün – 27,8 faiz, çay – 6,7 faiz, təbii üzüm şərabları və üzüm suslosu – 58,0 faiz, pambıq lifi – 5,2 faiz, pambıq ipliyi – 34,2 faiz, emal olunmamış alüminium – 20,2 faiz, qara metallardan yarımfabrikatlar – 78,6 faiz azalmışdır.
2019-cu ilin yanvar-avqust ayları ilə müqayisədə 2020-ci ilin yanvar-avqust aylarında təzə meyvə idxalı 15,1 faiz, bitki yağları – 2,9 faiz, kərə yağı, digər süd yağları və pastaları – 38,9 faiz, çay – 5,9 faiz, mal əti – 18,4 faiz, kartof – 1,2 faiz, təzə tərəvəz – 29,9 faiz, minik avtomobilləri – 28,8 faiz, dərman vasitələri – 1,7 dəfə, hesablama maşınları, blok və qurğuları – 14,8 faiz, qara metallardan çubuqlar – 1,8 dəfə, məişət soyuducuları – 3,1 faiz artmış, buğda idxalı isə 20,1 faiz, xam şəkər və şəkər – 0,4 faiz, quş əti və onun əlavə məhsulları – 9,9 faiz, siqaretlər – 78,9 faiz, qara metallardan borular – 12,7 faiz, polad prokatı – 7,7 faiz, mineral gübrələr – 5,7 faiz, rezin şinlər – 20,2 faiz, məişət kondisionerləri – 30,9 faiz, mebellər – 23,6 faiz, yük avtomobilləri – 13,4 faiz, polietilen – 27,5 faiz, paltaryuyan maşınlar – 11,1 faiz, qara metallardan künclüklər – 8,0 faiz, avtobuslar – 56,1 faiz, sement və sement klinkerləri – 27,1 faiz azalmışdır.