Dövlət istiqrazları ilə daxili borclanma 1 milyard manata yaxınlaşdı
2020-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində (10 ayda) Bakı Fond Birjası vasitəsilə Maliyyə Nazirliyi tərəfindən 860 milyon 622 min manatlıq dövlət istiqrazları yerləşdirilib.
Marja xəbər verir ki, 3 noyabr 2020-ci il tarixində də Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin 122 milyon 26 min 500 manatlıq istiqrazları yerləşdirilib. Bu yerləşdirməni də nəzərə alsaq ilin əvvəlindən ilkin bazarda yerləşdirilmiş istiqrazların həcmi 982 milyon 648 min manatı keçir.
Qeyd edək ki, dövlət büdcəsinin kəsiri istiqrazların yerləşdirilməsi yolu ilə cəlb edilən vəsait hesabına da örtülür. Eyni zamanda, cəlb edilən vəsaitin bir hissəsi ilə ötən illərdə yerləşdirilmiş istiqrazlar üzrə öhdəliklər (əsas borc və faizlər) icra olunur.
2020-ci ilin doqquz ayında dövlət büdcəsinin kəsiri 677,6 milyon manat, 2020-ci ilin 3-cü rübündə isə 969,6 milyon manat təşkil etmişdir.