"Nə platformalarda, nə neft quyularında, nə də gəmilərdə qəza baş verməyib" - AÇIQLAMALAR
"İyulun 4-də axşam saatlarında dəniz istiqamətində görünmüş alov təzahürü ilə əlaqədar SOCAR-ın heç bir sənaye obyektinə zərər dəyməyib. Şirkətin bütün dəniz özülləri və sənaye obyektləri öz fəaliyyətini normal rejimdə davam etdirir".
XXX 04 İyul 2021
"SOCAR-ın birbaşa nəzarətində olan dəniz platformalarında və sənaye obyektlərində hər hansı qəza baş verməyib, iş normal rejimdə davam edir".
Bu barədə SOCAR-dan bildiriblər.
SOCAR-ın ictimaiyyətlə əlaqələr və tədbirlərin təşkili idarəsinin rəis müavini İbrahim Əhmədov deyib ki, partlayış "Ümid" yatağından 10-12 km aralıda olub. SOCAR-ın heç bir platformasında partlayış baş verməyib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyindən partlayış ilə bağlı açıqlama
Dənizdə baş verən partlayış hadisəsi ilə bağlı Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırda araşdırma aparılır.
Bu barədə nazirliyin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, mütəxəssislərin ilkin ehtimalına görə, partlayışa səbəb vulkan püskürməsidir.
"Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC Xəzərdə baş vermiş partlayışın tankerdə meydana gəlməsi iddiasına münasibət bildirib.
Qurumun mətbuat katibi Mehman Mehdiyev bildirib ki, bu xəbər doğru deyil:
"Sosial şəbəkələrdə Xəzər dənizində baş verən hadisənin tankerdə partlayışın olması ilə əlaqələndirənlər də var. Bu kimi məlumatlar insanlar arasında bir qədər çaşqınlıq yaratdığından bildirmək istərdik ki, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin donanmasına məxsus hər hansı gəmidə partlayış baş verməyib".
“Xəzərdəki hadisə palçıq vulkanının əlamətidir”.
Bunu AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru Qurban Yetirmişli bildirib.
Q.Yetirmişli deyib ki, hər hansı qəza baş verməyib: “Nə platformalarda, nə neft quyularında, nə də Sərhəd Qoşunlarının Xəzər dənizindəki gəmilərində qəza baş verməyib. Bu, palçıq vulkanının əlamətidir. Xəzərdə çoxsaylı palçıq vulkanı var, biri püskürüb. O da alovla müşayiət olunub, tez də – 20, 30 saniyəyə sönüb”.
4 iyul 2021-ci il tarixində axşam saatlarında sosial şəbəkə və saytlarda yayılmış və dənizdə alovu əks etdirən videogörüntülərlə əlaqədar bildiririk ki, Fövqəladə Hallar Nazirliyinə ölkə ərazisində gün ərzində dənizdəki neft infrastrukturu və ya sənaye obyektlərində hər hansı fövqəladə hadisə baş verməsi barədə məlumat daxil olmayıb.
Bu barədə məlumatı FHN-in Mətbuat xidməti yayıb.
Qeyd edilir ki, bununla belə, hazırda aidiyyəti qurumların mütəxəssisləri ilə birlikdə videogörüntülərdə əks olunan yanğın hadisəsi ilə əlaqədar araşdırma aparılır.