706 nəfər həlak olub, 1452 nəfər yaralanıb
Azərbaycanda avtomobil qəzalarının və zərər çəkən şəxslərin sayı artıb2021-ci ildə avtomobil yollarında baş vermiş yol-nəqliyyat hadisələri haqqında məlumatlar açıqlanıb.
Dövlət Statistika Komitəsinin yaydığı məlumata görə, 2021-ci ildə 1649 və ya 2020-ci illə müqayisədə 3,9 faiz çox yol-nəqliyyat hadisəsi baş vermiş, bu hadisələr nəticəsində zərər çəkən şəxslərin sayı 2,5 faiz artaraq 2158 nəfər olmuşdur. Onlardan 706-sı həlak olmuş, 1452-si isə yaralanmışdır. Hadisələrin 42,1 faizi gündüz, 37,4 faizi gecə, 20,5 faizi isə toran vaxtı baş vermiş, 29,2 faizi həftənin şənbə və bazar günlərinə təsadüf etmişdir.
Yol-nəqliyyat hadisələrinin 89,0 faizi yaşayış məntəqələrində baş vermiş, bu hadisələr nəticəsində həlak olanların sayı ötən ilə nisbətən 5,1 faiz artaraq 553 nəfər, yaralananların sayı 3,7 faiz artaraq 1364 nəfər olmuşdur.