Gecə klubundakı partlayışda adı keçən şirkət kimindir? - YENİ ADLAR
Xəbər verildiyi kimi, Aprelin 3-də gecə saat 03 radələrində paytaxtın Səbail rayonu ərazisində yaşayış binasının 1-ci mərtəbəsində yerləşən “Location” gecə klubunda partlayış baş vermişdir. Paş Prokurorluğun yaydığı məlumatda bildirilir ki, iaşə obyekti “Merser food” MMC şirkəti tərəfindən icarəyə götürüb. MMC-nin təsisçisi Orxan Səfərov, administratoru isə Rəsul Rəsulovdur.
Marja Dövlət Vergi Xidmətinə istinadən xəbər verir ki, 18.09.2018-ci il tarixində dövlət qeydiyyatına alınmış “Merser food” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin qanuni təmsilçisi Kərimli Nurlan Mahir oğludur. 10 manat nizamnamə kapitalı olan şirkətin hüquqi ünvanı Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Rəşid Behbudov, ev 65, m.61-dir.
“Merser food” şirkətinin 711.80 manat vergi borcu da var.
2017-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınmış və 4 min manat nizamnamə kapitalı olan "Merser" ASC-nin də qanuni təmsilçisi Kərimli Nurlan Mahir oğludur. Bu şirkətin hüquqi ünvanı Bakı, Sabunçu rayonu, Bakıxanov qəsəbəsi, Aşıq Pəri (Ərəblinka), ev 16B-dir. Bu ünvanda "Merser Trade" MMC-də dövlət qeydiyyatına alınıb. Şirkətin qanuni təmsilçisi Yusubov İsrail Arzu oğludur.
“Location” gecə klubunda partlayış baş verməsi nəticəsində 1 nəfərin ölüb, 37 şəxs müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb, 14 avtomobil, 1 mənzil və 2 qeyri yaşayış obyektinə ziyan dəyib.
Baş Prokurorluqdan verilən məlumata görə, toplanmış ilkin sübutlarla müəyyən edilmişdir ki, qeyd olunan obyektin mətbəxində qanunsuz olaraq, eləcə də mövcud qaydaların tələbləri pozulmaqla propan qazının sıxılmış mayesi ilə dolu olan qaz balonundan istifadə edilmiş, həmin qaz balonunun partlaması binada dağıntılara və yanğına səbəb olmuşdur.
İstintaq zamanı yanğın təhlükəsizlik qaydalarının riayət edilməsinə məsul olan iaşə obyektini icarəyə götürmüş “Merser food” MMC-də administrator işləyən Rəsul Rəsulova Cinayət Məcəlləsinin 225.2-ci (yanğın təhlükəsizliyi qaydalarını pozma - ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olduqda), həmin MMC-nin təsisçisi-klubun meneceri Orxan Səfərova Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci (səhlənkarlıq-ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olduqda) maddəsi ilə ittiham elan edilmişdir.
Eyni zamanda istintaq zamanı, qeyd olunan ərazi üzrə yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə məsul olan - Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin 2-ci Ərazi Dövlət Yanğın Ərazi idarəsinin inspektoru Ruslan Məmmədov tərəfindən vəzifələrin icrası zamanı səhlənkarlığa yol verilməsi müəyyən edildiyindən, sonuncu Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunmuşdur.
Hər üç şəxs barəsində Binəqədi rayon məhkəməsinin müvafiq qərarları ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.