Yunanıstan kreditorlarla razılaşdı
Yunanıstan, kreditorları ilə xilasetmə proqramı çərçivəsində 8,5 milyard avroluq yeni kredit tranşının sərbəst buraxılması üçün razılaşma təmin edib.
"Marja" xəbər verir ki, dünən Avro pul vahidini işlədən 19 Avropa Birliyi (AB) üzvü ölkənin maliyyə nazirləri, Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) Avrop Komissiyası və Avropa Sabitlik Mexanizmi (ESM) rəsmiləri, Yunanıstanın xilasetmə proqramının Lüksemburuqda müzakirə ediblər ( "Avro Qrupunun Toplantısı").
Avro Qrupunun sədri Dijsselbloem, Yunanıstan və kreditorlar arasında danışıqlardan müsbət nəticə çıxdığın bildirərək, "Yunanıstanla, şərtlər, borc strategiyası və BVF-nin iştirakı kimi bütün elementlər üzərində razılaşma təmin etdiyimizi məmnuniyyətlə açıqlayıram" deyib.
Tələb edilən "kəmərsıxma" tədbirlərinin Yunan parlamentində təsdiq olunmasına baxmayaraq, 22 Maydakı Avro Qrupu toplantısında Yunanıstan kreditorları ilə xilasetmə proqramı çərçivəsində yeni tranşın sərbəst buraxılması üçün razılıq əldə etməmişdi.
Cəmi 86 milyard vroluq xilasetmə proqramının ikinci qiymətləndirmə prosesi başa çatmadığı üçün Yunanıstana yeni kredit tranşları ayrılmırdı.
Yunanıstanın iyul ayında kreditorlara 7 milyard avro həcmində borc geri ödəməsi lazımdır.
Yunanıstan, kreditorlarından 315 milyard avronu aşan borcunun restrukturizasiyasını və ölkənin kapital bazarlarından borclana bilməsini tələb edir.