Sony-nin keçmiş prezidenti və baş direktoru vəfat edib
O, 1960-cı ildə şirkətdə işləməyə başlayıbSony-nin keçmiş prezidenti və baş direktoru Nobuyuki İdei iyunun 2-də 84 yaşında vəfat edib. Bu barədə şirkətin çərşənbə axşamı yaydığı məlumatda deyilir.
"Cənab İdei qlobal korporasiya kimi şirkətin inkişafına böyük töhfə verib. Mən hələ də onun uzaqgörənliyinə heyranam, xüsusən də o, İnternetin təsirini qabaqcadan görüb və Sony-nin rəqəmsallaşdırılmasını fəal şəkildə təbliğ edib. Mən öz fikrimi bildirmək istərdim. Böyük töhfə və nailiyyətlərinə görə cənab İdeaiyə səmimi təşəkkürümü bildirir, həmçinin onun yaxınlarına səmimi başsağlığı verirəm”, - deyə Sony-nin hazırkı rəhbəri Keniçiro Yoşida bildirib.
İdei 1960-cı ildə Sony-də işləməyə başlayıb. O, karyerası ərzində müxtəlif şöbələrin, o cümlədən musiqi biznesi və reklamı üzrə rəhbər vəzifələrdə çalışıb. 1995-ci ildə şirkətin prezidenti təyin edilib.
2000-2005-ci illərdə Direktorlar Şurasının sədri və baş direktor vəzifələrində çalışıb.