"Mövcud qiymətlərlə ABŞ neft hasilatını artırmayacaq"
Neft qiymətləri cari səviyyədə qalmağa davam edərsə, ABŞ-ın neft hasilatında proqnozlaşdırılan artıma nail olmaq mümkün olmayacaq.
Bu açıqlama ilə "Facts Global Energy" (FGE) energetika bazarlarının araşdırılması üzrə beynəlxalq konsaltinq şirkətinin ekspertləri çıxış ediblər.
"FGE" ABŞ-da gündəlik neft hasilatında artım proqnozlarını azaldıb. Şirkət 2017-ci ildə ABŞ-da hasilatın 288 min barel/gün artacağını ehtimal edib. Bu göstərici üzrə əvvəlki proqnoz 567 min barel/gün olub. 2018-ci il üçün isə proqnoz 388 min barel/gündən 417 min barel/günə yüksəldilib.
"FGE" hesabatında həmçinin bildirir ki, "bir çoxları ABŞ-da neft hasilatında artımın, neft satışının hedc edilməsi ilə təmin edildiyini yazır. Amma hedc əməliyyatları neft satışının cəmi 15%-ni təşkil edir. Bundan əvvəlki proqnozlar neftin 53 dollar/barel səviyyəsində verilib. Hazırda isə neft 45 dollar/barelə enib. Cari qiymətlər ABŞ-da 100-ə yaxın neft qazma qurğusunun rentabellli olmaması səbəbindən işini dayandırmasına gətirib çıxaracaq".