Bankların xalis mənfəəti 30 faizə yaxın artıb
Azərbaycanın bank sektoru 2022-ci ilin 8 ayını (yanvar-avqust) dövrünü 589.4 milyon manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Xalis mənfəətin artması gəlirlərin artmasından qaynaqlanır.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, 2021-ci ilin 8 ayı ilə müqayisədə 2022-ci ilin 8 ayında bank sektorunun xalis mənfəəti 134.2 milyon manat və ya 29,5% artıb. Azərbaycanın bank sektoru 2021-ci ilin 8 ayını 455.2 milyon manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
2021-ci ilin yanvar-avqust dövründə bank sektorunun faiz gəlirləri 1 milyard 362 milyon manat ikən, 2022-ci ilin eyni dövründə 1 milyard 715.8 milyon manat təşkil edib (353.8 milyon manat artıb). Sektorun qeyri-faiz gəlirləri isə 576.2 milyon manatdan 762.3 milyon manata yüksəlib (186.1 milyon manat artıb).
2022-ci ilin 8 ayında bank sektorunun əməliyyat mənfəəti 849.9 milyon manat olub (2021-ci ilin eyni dövründə 644.8 milyon manat olmuşdu).
Bank sektorunun xalis mənfəətinin böyük hissəsi təxminən 5 iri bankın payına düşür.
Qeyd edək ki, son aylar bank sektorunun kredit qoyuluşlarının artım tempi zəifləyib. Qarşıdakı aylarda bankların xalis mənfəətinin artım sürətinin də azalacağı gözlənilir.