Media: Sentyabrın 26-da İsveçdə Şimal axını marşrutlarında iki partlayış qeydə alınıb
İsveç seysmoloqları sentyabrın 26-da “Şimal axını 1” və “Şimal axını 2” boru kəmərlərinin marşrutlarında baş vermiş iki partlayışı qeydə alıblar.
Bu barədə çərşənbə axşamı İsveçin SVT telekanalı məlumat yayıb.
İsveç Milli Seysmik Şəbəkəsinin (SNSS) əldə etdiyi məlumatlara görə, ölçmə stansiyaları tərəfindən iki partlayış qeydə alınıb.
Hərbi helikopterdən çəkilmiş qaynama görüntüləri daha əvvəl Danimarka Silahlı Qüvvələri tərəfindən öz saytında paylaşılmışdı. Onlar dəniz səthində ən azı bir neçə on metr diametrdə qazın atmosferə qaçdığı ərazini göstərirlər.
İsveçin xarici işlər naziri Ann Linde deyib ki, hökumət Şimal Axını qaz kəmərindəki sızmalarla bağlı təcili iclas keçirəcək.
Bir neçə saat ərzində “Şimal axını 1” və “Şimal axını 2” qaz kəmərlərində üç sızma aşkar edilib. Onlardan birincisi Danimarkanın Bornholm adası yaxınlığında “Şimal axını 2”də aşkar edilib. Daha sonra “Şimal axını 1”də iki sızma qeydə alınıb. Danimarka Enerji Agentliyi böyük miqdarda qazın dənizə daxil olduğunu bildirib. Təyyarələrin və gəmilərin hadisə yerinə beş dəniz milindən yaxın yaxınlaşması qadağandır.