2022-ci ilin mart ayından etibarən İrandan Rusiyaya mal ixracı 70% artıb
İrandan Rusiya bazarına malların çatdırılmasının həcmi mart ayından bəri 70% artıb,
Marja xəbər verir ki, "Tasnim" agentliyi İslam Respublikası Məclisinin iqtisadi komissiyasının sədri Məhəmməd Rza Purebrahimiyə istinadən xəbər verir.
“Son altı ayda İran mallarının Rusiyaya ixracının 70% artması iki dövlət arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından yeni mərhələnin başlanmasından xəbər verir. Son aylarda baş verən hadisələr və Rusiyanın Avropa ölkələri ilə iqtisadi əlaqələrində baş verən dəyişikliklər İran-Rusiya əməkdaşlığı üçün yeni imkanlar açır”, - deyə Purebrahimi bildirib.
Rəsmi əlavə edib ki, iki ölkənin mərkəzi bankları arasında mövcud əməkdaşlıq, eləcə də ticarətlə bağlı bir sıra sazişlər ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafına töhfə verə bilər.
Bundan əvvəl İran prezidenti İbrahim Rəisi CBS telekanalına müsahibəsində bildirib ki, ABŞ-ın sanksiyalar siyasəti Rusiya Federasiyası ilə İslam Respublikası arasında yaxınlaşmaya gətirib çıxarır.
Rusiya və İran tərəfləri hazırda ticarət-iqtisadi əməkdaşlığı gücləndirirlər. 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında ikitərəfli ticarət 2021-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 44,9% artaraq 2,8 milyard dollar təşkil edib. Rusiya Federal Gömrük Xidmətinin məlumatına görə, 2021-ci ildə İran ilə qarşılıqlı ticarətin həcmi 2020-ci illə müqayisədə 81,4% artaraq 4 milyard dollara təşkil edib.