Rusiyada güclü spirtli içkilərin kiçik qablarda satışının qadağan edilməsi təklif edilir
Dövlət Dumasının deputatı Milonov güclü spirtli içkilərin mikro qablarda satışını qadağan etməyi təklif edibDövlət Duması güclü spirtli içkilərin mikro və kiçik qablarda satışını qadağan etməyi təklif edib.
Marja xəbər verir ki, belə bir təşəbbüslə deputat Vitali Milonov çıxış edib.
O, Rusiya baş nazirinin müavini, Sənaye və Ticarət Naziri Denis Manturova müraciət göndərib.
Millət vəkili vurğulayıb ki, ölkədə pis vərdişlərlə mübarizə kursu götürülüb. Problemlərdən biri də spirtli içkilərin pərakəndə satışda həddindən artıq olması və görünməsidir.
"Demək olar ki, bütün ərzaq mağazalarının kassasında 50-100 qram tutumu olan güclü spirtli içkilərin kiçik qablarda satışını görmək olar”, - deputat qeyd edib.
Onun fikrincə, kiçik butulkalar, araq, konyak, viski və hər hansı digər spirtli içkilərlə doldurulmuş birdəfəlik mikro qablaşdırmalar istehlakçıların kortəbii alış-verişinə səbəb olur və içməyi təşviq edir.
“Bununla əlaqədar olaraq, sizdən mikro və kişik qablarda güclü spirtli içkilərin satışına tam qadağa qoyulmasını xahiş edirəm”, – məktubda deyilir.