Dünyada super varlıların sayı 2018-ci ildən bəri ilk dəfə azalıb
Çindən başqa bütün ölkələrdə multimilyonerlərin sayı azalıb. Wealth-X tədqiqat şirkəti dünyada ultra yüksək xalis sərvətə malik insanların sayı ilə bağlı növbəti hesabat yayıb (sərvəti 30 milyon dollar və daha çox olan şəxslər ultra varlılar adlandırılır). İlin birinci yarısının nəticələrinə görə, onların sayı 6% azalıb, sərvətlərinin ümumi həcmi isə 11% azalaraq 41,8 trilyon dollar təşkil edib. Tədqiqatçılar bu vəziyyəti qlobal iqtisadiyyatdakı problemlər və Ukraynadakı hərbi münaqişənin yaratdığı geosiyasi gərginliyin artması ilə izah edirlər.Nyu Yorkda yerləşən Wealth-X Araşdırma Mərkəzinin çərşənbə günü dərc etdiyi hesabata görə, sərvəti 30 milyon dollar və ya daha çox olan insanların sayı 2018-ci ildən bəri ilk dəfə 6% azalıb.
"2022-ci ilin birinci yarısında ultra yüksək sərvəti olan insanların sayı (UHNW (Ultra high-net-worth individual) - ultra yüksək xalis sərvətə malik şəxslər) 6% azalaraq 392 min 410 nəfərə düşüb. Bu 2018-ci ildən bu yana ilk ədədi azalmadır”, - Marja xəbər veri rki, hesabatda deyilir.
Son illərin tarixi ən yüksək səviyyələrindən sonra ən zəngin insanların ümumi sərvəti 11% azalaraq 41,8 trilyon dollara düşüb.
Azalmanın olmadığı yeganə ölkə Çindir. Bu ölkədə zənginlərin sayı 2,3% artıb.
Analitiklərin fikrincə, azalmanın səbəbləri arasında qlobal iqtisadiyyatdakı problemlər ilə bərabər, Ukraynadakı münaqişənin yaratdığı iqtisadi sarsıntılar da var.
Analitiklər qeyd edirlər ki, varlılar üçün də “yaxın gələcəkdə vəziyyət asan olmayacaq”.