Qazaxıstan tankerlərin Türkiyə boğazlarında qalması səbəbindən itki vermədiyini bildirir
“Kazmunayqaz” milli şirkətinin idarə heyətinin sədri Maqzum Mirzəqaliyev hesab edir ki, “vəziyyət kritik deyil”.Qazaxıstan nefti daşıyan tankerlərin Türkiyə boğazlarında qalması Qazaxıstan üçün itkilərə səbəb olmayıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə axşamı jurnalistlərə "Kazmunayqaz" milli şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Maqzum Mirzəqaliyev məlumat verib.
"Bu, iqtisadiyyatımız üçün itkiyə səbəb olmur. Çünki tarixən, tankerlərin Bosfor boğazından keçməsi 14 gün çəkir. Yalnız neft hasilatını azaltsaq, itkilər yarana bilər", - deyə o bildirib.
Mirzəqaliyev qeyd edib ki “bu gün vəziyyət kritik deyil”, Qazaxıstan hakimiyyəti bununla fəal şəkildə məşğul olmağa başlayıb.
Onun sözlərinə görə, dekabrın 7-də boğazlarda tankerlərin mövcudluğunda gecikmə altı gün olub. Bu, Türkiyə tərəfinin yüklərin sığortası ilə bağlı əlavə sənədləşmə tələb etməsi ilə bağlıdır.