Rusiyada 2022-ci ildə rekord meyvə və giləmeyvə yığılıb
Rusiyada 2022-ci ildə meyvə və giləmeyvə yığımı 2021-ci ilin göstəricisi ilə müqayisədə 5% artaraq 1,5 milyon tona çatıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatında deyilir.
"İlkin məlumata görə, ötən il təsərrüfatlar 1,5 milyon tondan çox məhsul [meyvə və giləmeyvə] toplayaraq istehsalı üzrə rekordu yeniləyiblər. Bu, 2021-ci illə müqayisədə 5% çoxdur", - məlumatda deyilir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatına görə, istehsalın artımı ilk növbədə müasir intensiv meyvə bağlarının və tingliklərin salınmasının yüksək tempi ilə bağlıdır (2022-ci ildə 11 min hektara yaxındır). Nazirlik hesab edir ki, bu, meyvə və giləmeyvə məhsuldarlığını daha da artırmağa, idxalın həcmini azaltmağa imkan verəcək.
Ənənəvi olaraq, bu seqmentdə aparıcı bölgələr Krasnodar, Stavropol, Kabardin-Balkar, İnquşetiya, Voronej, Volqoqrad və Lipetskdir. Rusiyada yetişdirilən əsas meyvə və giləmeyvə növləri alma, gavalı, gilas, ərik, qarağat, moruq və bağ çiyələkləridir. Bundan əlavə, son illər qaragilə istehsalı aktiv şəkildə inkişaf edir.