Azərbaycandakı kartların 72%-i təmassız ödənişləri dəstəkləyir
Ölkədə nağdsız ödənişlərin aparılmasında bank kartları əsas ödəniş aləti kimi istifadə olunur. 2022-ci ildə ölkədə nağdsız ödənişlərin həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artmış, təmassız texnologiyaların, elektron ticarətin istifadəsi genişlənmişdir.
Qeyd edilib ki, 01.01.2023-cü il tarixinə dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı 13.6 mln. ədəd təşkil etmiş və bu kartların 72%-i təmassız ödənişləri dəstəkləmişdir. 2021-ci il ilə müqayisədə ödəniş kartlarının sayı 19%, o cümlədən təmassız kartların sayı 31% artmışdır. Emissiya edilən ödəniş kartlarının 87%-ni (11.8 mln. ədəd) debet kartlar, 13%-ni (1.8 mln. ədəd) isə kredit kartları təşkil etmişdir.
Ölkədə ödəniş kartları ilə aparılan nağdsız ödənişlərin böyük hissəsi elektron ticarət əməliyyatlarının payına düşmüşdür. 2022-ci il ərzində elektron ticarət əməliyyatlarının sayı 2021-ci il ilə müqayisədə 2.4 dəfə artaraq 261 mln. ədəd, həcmi isə 2.5 dəfə artaraq 18.5 mlrd. manat olmuşdur.
01.01.2023-cü il tarixinə ölkə üzrə quraşdırılmış bankomatların sayı 3068, POS-terminalların sayı 79820, ödəniş terminallarınsayı isə 2029 ədəd olmuşdur.