Putin Rusiyanın beynəlxalq hesablaşmalarında Rublun payını açıqlayıb
Prezidentin sözlərinə görə, Rusiya dollardan və Qərbin digər ehtiyat valyutalarından asılı olmayaraq sabit, təhlükəsiz beynəlxalq ödənişlər sisteminin formalaşdırılması istiqamətində tərəfdaşları ilə birgə fəaliyyətini davam etdirəcək.Rusiyanın beynəlxalq hesablaşmalarında rublun payı 2021-ci ilin dekabr ayı ilə müqayisədə iki dəfə artaraq üçdə birinə (32,4 faizə - red) yüksəlib.
Marja xəbər verir ki, bunu Rusiya prezidenti Vladimir Putin Federal Məclisə müraciətində bildirib.
"Qeyd etmək istərdim ki, beynəlxalq hesablaşmalarımızda Rus rublunun payı 2021-ci ilin dekabr ayı ilə müqayisədə iki dəfə artaraq üçdə birini təşkil edib. Dost ölkələrin valyutaları ilə birlikdə bu, artıq yarıdan çoxdur. ABŞ dollarından və digər Qərbin digər valyutalarından asılı olmayan sabit, təhlükəsiz beynəlxalq hesablaşmalar sisteminin formalaşdırılması üzrə tərəfdaşlarla birlikdə işləməyə davam edəcəyik", - Putin deyib.
Rusiya Mərkəzi Bankının məlumatına görə, 2022-ci ilin əvvəlində Rusiyanın xarici ödənişlərində dollar və avronun payı 79% təşkil edirdisə, dekabrın əvvəlində bu rəqəm təxminən 50%-ə enib.
ABŞ və Avropa İttifaqının sanksiyaları fonunda 2022-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında dollar və avro valyutalarda hesablaşmaların payı azalıb: dollarla 52%-dən 34%-ə, avro ilə 35%-dən 19%-ə qədər. Ticarətin Asiya istiqamətinə yönləndirilməsi, Çin və digər ölkələrin şirkətləri ilə mövcud müqavilələr üzrə hesablaşmaların valyutasının dəyişdirilməsi Çin yuanı ilə hesablaşmaların payınıı 0,4%-dən 14%-ə, rublla isə 12,3%-dən 32,4%-ə qədər artırıb.