Türk lirəsi 7 ayda 9%-ə yaxın dəyər qazanıb
Dollar qarşısında 7 ay ardıcıl dəyər qazanan Türk lirəsi (TL), bu performansı ilə tarixində bir ilki həyata keçirib.
"Marja" xəbər verir ki, bu ilin fevral ayında dollar qarşısında bahalaşmaya başlayan TL, 1989-cu ildən bu yana ilk dəfə 7 ay ardıcıl dollar qarşısında dəyər qazanıb. TL, bu ilin fevral-avqust dövründə 8,49 faiz artım qeyd edib.
ABŞ ilə Şimali Koreya arasında yaşanan gərginlik və ABŞ-da açıqlanan statistik göstəricilərin pis çıxmasından mənfi təsir görən Dollar, Türkiyə Respublika Mərkəzi Bankının (TCMB) sərt pul siyasəti nəticəsində də TL qarşısında dəyər itirməkdə davam edir.
ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) faiz artıracağı ehtimalının getdikcə azalmasının təsiri ilə avqust ayında 1,9% geriləyən Dollar/TL məzənnəsi 3,3999 ilə 9 ayın ən aşağı səviyyəsini görüb.
dan dolayı 3-üncü dəfə faizi artıracağına az ehtimal verirlər. Bu vəziyyət də Dolların digər pul vahidləri qarşısında dəyərdən düşməsini sürətləndirir.