Azərbaycan vətəndaşları 63 ölkəyə vizasız gedə bilərlər
“Henley & Partners” şirkətinin illik “Viza məhdudiyyətləri indeksi”ndə (Visa Restrictions Index) Azərbaycan mövqeyini iki pillə yaxşılaşdıraraq 72-ci yerdə qərarlaşıb. Beləliklə, Azərbaycan vətəndaşları 63 ölkəyə vizasız gedə bilərlər.
"2018-ci ildə Azərbaycan dünya reytinqində qərarlaşdığı 72-ci yeri İndoneziya, Filippin, Kuba və Kabo-Verde ilə bölüşür. Azərbaycan vətəndaşları 63 ölkəyə vizasız səfər edə bilərlər. Bu, son illər ərzində çox yaxşı göstəricidir (2016 və 2017-ci illərdə 62 ölkə, 2015-ci ildə 58 ölkə). Ötən il Azərbaycan reytinqdə 74-cü yeri tutub", - deyə “Henley & Partners” qeyd edir.
Azərbaycanın qonşuları “Viza məhdudiyyətləri indeksi”ndə aşağıdakı qaydada qərarlaşıb: Rusiya – 48-ci yer, Türkiyə – 50-ci yer, Gürcüstan – 53-cü yer, Qazaxıstan – 65-ci yer. Gürcüstan 2017-ci ildə Şengen ölkələrinə vizasız giriş əldə etməsi ilə əlaqədar reytinqdə mövqeyini son dərəcə yaxşılaşdırıb.
Reytinqdə sonuncu yerdə Əfqanıstan gəlir. Bu ölkənin vətəndaşları 24 ölkəyə vizasız səfər etmək imkanına malikdir.