Azercell-in də daxil olduğu "ailənin" daha bir üzvü satılır
"Turkcell" və "Telia Sonera" şirkətlərinə məxsus "Fintur" şirkəti "Gürtel Telekomünikasyon" şirkətinin sahibidir (99,99 faiz paya malikdir). "Gürtel Telekomünikasyon" şirkəti isə Gürcüstandakı "Geocell" şirkətinin sahibidir (100% payla).
"Marja" xəbər verir ki, "Fintur" şirkəti "Geocell"i Gürcüstan şirkəti "Silknet"ə 153 milyon dollara satmaq üçün ilkin saziş imzalayıb.
Prosesin rəsmi qurumun razılığından sonra başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Bu həftə həmçinin, Qazaxıstanın telekommunikasiya operatoru "Kazakhtelecom", "Kcell"in 75 faiz səhmini satın almaq üçün Qazaxıstan Milli İqtisadiyyat Nazirliyinin Təbii İnhisarların Tənzimlənməsi və Rəqabətin Qorunması Komitəsinə müraciət etmişdir.
"Turkcell"in Azərbaycan, Qazaxıstan, Gürcüstan və Moldovadakı fəaliyyətini təmin edən "Fintur" şirkətində (Fintur Holdings B.V) 41,45 faiz payı var. Qalan 58,55 faiz pay isə "Telia Sonera"ya aiddir. "Telia Sonera" "Fintur"dakı payını da satacağını elan edib.
"Fintur" şirkətinin“Azertel Telekomünikasyon Yatırım Dış Ticaret A.Ş.”dəki payının da satılacağı gözlənilir.