SOCAR və İBM-in birgə müəssisəsinin kapitalı və rəhbərliyi açıqlanıb
SOCAR və İBM-in birgə müəssisəsi "Caspian İnnovation Center" MMC dövlət qeydiyyatına alınıb.
"Vergilər" qəzetinin xüsusi buraxılışında bildirilir ki, ötən ilin dekabrın 22-də dövlət qeydiyyatına alınan şirkətin nizamnamə kapitalı 393 min manat təşkil edir.
Şirkətin qanuni təmsilçisi Türkiyə vətəndaşı Zeren Karadere Gülselidir.
Şirkətin Müşahidə Şurasında İlham Aslanov, Yaşar Lətifov, Xalik Məmmədov, Raichoora Rajan Prataprai, Saibene Michele, Bijlani Varun Kishor və muttoni Antonio təmsil olunur.
Qeyd edək ki, Yaşar Lətifov və Xalik Məmmədov SOCAR-ın vitse-prezidentləridir.
Şirkətin hüquqi ünvanı Nərimanov rayonu, Heydər Əliyev prospekti ev 121-də yerləşir.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvarın 15-də SOCAR ABŞ-ın IBM şirkəti ilə birgə “Caspian Innovation Center” adlı birgə müəssisə yaratdıqları barədə məlumat yayıb. Yeni analitika və təchizat mərkəzinin əsas məqsədi Azərbaycanda, Xəzər regionunda və digər ölkələrdə, ilk növbədə neft-qaz sənayesi üzrə, rəqabət qabiliyyətli informasiya texnologiyaları (İT), biznes transformasiyası və müvafiq məsləhət xidmətlərini həyata keçirməkdir.
SOCAR-IBM birgə müəssisəsi SOCAR-a və regiondakı digər şirkətlərə rəqəmsal biznes transformasiyası və istehsalat effektivliyinin artırılması ilə bağlı xidmətlərini təklif edəcək. Nəzərdə tutulan transformasiya proqramı IBM-in qabaqcıl təcrübəyə əsaslanan proses və texnologiyalarını Azərbaycan və bütün regiona gətirəcək. Birgə müəssisə Azərbaycanda praktiki həllər və İT ilə əlaqədar analitika üçün baza yaradacaq, bununla da insan kapitalının inkişafına əlavə təkan verəcək.
Bu strateji tərəfdaşlıq platforması SOCAR-ın sənaye təcrübəsi ilə IBM-in yüksək həcmli məlumatların hesablanması və rəqəmsal koqnitiv intellekt (özünütəlim) imkanlarını birləşdirməklə regionda çoxşaxəli sənaye həlləri və yeni səriştəliklərin yaranmasına mühüm töhfə verəcək.
“Rəqəmsal biznes transformasiya prosesləri bu gün istehsalat effektivliyinin ayrılmaz şərtlərindən biridir. Yaradılan birgə müəssisə IBM-in qabaqcıl koqnitiv süni intellekt və analitika imkanları ilə birlikdə neft-qaz sənayesinin beşiyi olan Azərbaycanda SOCAR-ın unikal təcrübəsindən yararlanacaq. Bu sinerji bütün region üzrə müxtəlif sənaye sahələrində rəqəmsal transformasiyanı həyata keçirmək potensialına malikdir. Nəticədə, Azərbaycanda yüksək səriştəli və yüksək ödənişli bir çox yeni iş yerləri açıla bilər. Bununla biz insan kapitalının inkişafına daha bir töhfə verir, eyni zamanda bu töhfəmizi yeni müstəviyə - neft-qaz sənayesinin fövqünə qaldırırıq”, - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev qeyd edib.
Nəzərdə tutulan tədbirlər nəticəsində SOCAR İT sahəsində proses və əməliyyatları daha çevik və effektli şəkildə idarə edəcək, istehsalat proseslərində daha çox məlumatların təhlilini daha yüksək sürətlə həyata keçirəcəkdir. Nəticədə, neft və qaz yataqlarında aparılan axtarış-kəşfiyyat işlərinin səmərəsi daha da yüksələcək, ətraf mühitə təsirin azaldılması üçün yeni imkanlar yaranacaq.
Əməkdaşlıq IBM-ə təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Xəzər regionunda və onun hüdudlarından kənarda fəaliyyətini genişləndirməyə yardım edəcək.
“SOCAR-IBM birgə müəssisənin yaradılması Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirməyə kömək edəcək, eyni zamanda qlobal enerji sənayesinin inkişafına töhfə verəcəkdir”, - deyə IBM-in qlobal bazarlar üzrə baş vitse-prezidenti Erik Klementi vurğulayıb.