Daxili tələbatı 100% ödəyəcək müəssisələrin adı açıqlanıb
Cari ildə Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun maliyyələşdirdiyi minimum 39 istehsal-emal müəssisəsi istifadəyə veriləcək.
Ş.Abdullayevin sözlərinə görə, istifadəyə veriləcək istehsal-emal müəssisələrinin hamısı idxalı əvəz edən məhsulların istehsalına yönəlib.
“Hətta elə müəssisələr var ki, biz onunla 100% daxili tələbatı ödəyəcəyik, idxalın qarşısı alınacaq, həm də ixrac edəcəyik. “Polietilen örtükləri istehsalı” müəssisəsi buna misaldır. Bizim hesablamamıza görə, daxili tələbatımız ildə 3500 tondur. Həmin müəssisənin istehsal gücü 7700 tondur. Bizim daxili tələbatdan iki dəfə artıq məhsul istehsal etmək gücümüz olacaq ki, bu, ixrac imkanlarımızı yaradacaq. Digər müəssisə Abşeron rayonunda damazlıq təsərrüfatıdır ki, bu il istifadəyə verilməsi ilə idxalı 100% qarşılayacağıq, həmçinin, ixrac imkanları yaradılacaq. Bundan başqa, “Elektrod” zavodu, “Sönmüş əhəng istehsalı” zavodu, “Transformator və yağ açarları istehsalı” zavodudur ki, bizim daxili tələbatı ödəyə biləcək. Biz maksimum çalışırıq rəqabətqabiliyyətli məhsullar istehsal edək ki, həm idxalı əvəz edə bilsin, həm də xarici bazarlarda rəqabətqabiliyyətli olsun”, - deyə Ş.Abdullayev əlavə edib.
Azərbaycan zeytun yağına olan tələbatı daxili istehsal hesabına ödəyəcək
"Azərbaycanda 3391 hektar ərazidə zeytun bağları var".
Ş.Abdullayevin sözlərinə görə, bu bağlar ötən illər ərzində formalaşmış bağlardır və bu bağlar daxili tələbatı ödəməyə imkan vermir.
"Təəssüf ki, daxili tələbatımızı 100% ödəyə bilmirik. Təqribən 472 ton zeytun yağı istehsal edirik, amma 1711 ton da idxalımız var. Abşeron rayonunda 80 milyon manat dəyərində layihə həyata keçirilir. Bu layihə çərçivəsində 2600 hektar ərazidə zeytun və badam bağları salınacaq. 3700 ton zeytun yağı istehsal olunacaq", - deyə Ş.Abdullayev qeyd edib.