Azərbaycanın ən iri heyvandarlıq təsərrüfatlarında heyvanların sayı daha da artıb
Azərbaycanın ən iri heyvandarlıq təsərrüfatlarından olan “Yalama Aqropark”da saxlanılan heyvanların sayı 2 min 840 başa çatdırılıb.
İki ildir fəaliyyətə başlayan aqroparkda gündəlik süd istehsalı 21 tonadək artıb.
“Yalama Aqropark” MMC-nin icraçı direktoru Zaur Əliyev bildirib ki, hazırda heyvandarlıq təsərrüfatında 1175 baş sağmal inək var. Avstriya və Almaniyadan gətirilmiş cins inəklərdən üç və dördüncü laktasiya üzrə balalar alınır. 2018-ci ildə “Yalama Aqropark”da 1040 baş buzov doğulub.
Aqroparkda “Simmental” cinsinə aid südlük-ətlik istiqamətli heyvanlar saxlanılır ki, onlarda südün keyfiyyəti göstəricilərinə görə digər cins heyvanlardan fərqlənir. İstehsal edilən südün yağlılıq dərəcəsi 4,2 faiz və daha yuxarı olduğundan tərəfdaş emal müəssisələri tərəfindən kərə yağı istehsalında geniş tətbiq olunur. Stabil keyfiyyətli süd istehsalı ölkəmizin süd məhsullarına tələbatının ödənilməsində əhəmiyyətli rol oynayır.
Hazırda “Yalama Aqropark”da 240 başlıq yeni tövlənin tikintisi yekunlaşmaq üzrədir. Bu tövlə hazır olandan sonra təsərrüfatdakı heyvanların sayını daha da artırmaq mümkün olacaq. Bununla yanaşı, təsərrüfatda ümumi tutumu 7 min ton olan 3 silos quyusu da tikilib. Qarşıdakı aylarda “Yalama Aqropark”da daha 2 tövlə tikiləcək. Bununla da müəssisədəki tövlələrin sayı doqquza, taxıl anbarları isə yeddiyə çatacaq.
Gələn ildən başlayaraq təsərrüfatda əldə edilən peyinin ən keyfiyyətli ekoloji təmiz üzvi gübrə sayılan biohumus və bioenerjiyə çevrilmiş formada daha dəyərli istifadəsi nəzərdə tutulub. Bununla da “Yalama Aqropark”ın mineral gübrə sərfiyyatı xeyli azalacaq, təsərrüfatın enerjiyə olan tələbatı qismən ödəniləcək.
Qarşıya qoyulan tapşırığa uyğun olaraq “Yalama Aqropark”ın əkin sahələri 3 dəfə artırılıb, eyni zamanda, istehsal genişləndirilib. Xaçmaz rayonunun Müqtədir qəsəbəsində Dövlət Ehtiyat Fondu torpaqlarından 956 hektar sahə uzunmüddətli icarəyə götürülərək əkin dövriyyəsinə qatılıb. Həmin ərazidə hazırda müasir suvarma sistemləri quraşdırılır. Gələn il həmin ərazidə bitkiçilik təsərrüfatı yaradılacaq.
Müəssisənin əkin dövriyyəsinə cəlb etdiyi torpaq sahəsi 523 hektardan 1479 hektara çatdırılıb. Eyni zamanda, idxaldan asılılığı azaltmaq üçün soya bitkisinin əkini aparılıb, taxıl və qarğıdalı əkini sahəsi genişləndirilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda yaradılan ilk aqropark Xaçmaz rayonunun Yalama qəsəbəsində yerləşir. 2016-cı il sentyabrın 8-də Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə “Yalama Aqropark”ın açılış mərasimi keçirilib. Layihənin ilkin mərhələsinə uyğun olaraq, “Yalama Aqropark”da 3 min başlıq cins iribuynuzlu heyvandarlıq kompleksi, istehsal gücü saatda 5 ton olan yem zavodu yaradılıb.