Fermerlər ixrac rüsumunun ləğvini istəyir - YENİLƏNİB
Bu gün Şəmkir rayonunda kartofa tətbiq edilən əlavə ixrac gömrük rüsumu ilə əlaqədar sakinlər etiraz aksiyası təşkil edib.
Məlumata görə, rayonun Sarı kənd sakinləri əlavə gömrük rüsumuna etiraz olaraq dəmir yolunu bağlayıblar. Qeyd edək ki, əlavə ixrac gömrük rüsumları kartof ixracını bahalaşdırır.
Əraziyə icra başçısı Şəmkir Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Alimpaşa Məmmədov da gedib və sakinlərlə danışıb.
Şəmkir rayon icra başçı müavini Mahir Əliyev bildirib ki, məsələ ilə əlaqədar əhali ilə danışıqlar aparılıb.
"Camaatla danışıqlar apardıq. Əhalidən 2-3 gün möhlət istədik. Sakinlərlə razılaşdıq və problemlə bağlı aidiyyatlı qurumlarla birgə bir qərar veriləcək”, - deyə Mahir Əliyev bildirib.
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 5 aprel 2019-cu il tarixli qərarı ilə beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq, həmin məhsulların istehsal mövsümü də nəzərə alınmaqla, kartofun ixracına bu ilin 30 aprelinədək 1 dollar, soğan və kələmin ixracına isə 31 may tarixinədək 2 dollar ixrac rüsumunun tətbiqinə başlanmış, habelə soğanın idxalına tətbiq olunan spesifik rüsum həmin müddətədək ləğv edilmişdir.
İqtisadiyyat və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin birgə məlumatında bildirilir ki, atılmış bu addım daxili bazarda qiymət sabitliyinin təmin olunmasına, ölkə əhalisinin bu məhsullara olan tələbatının daha dolğun ödənilməsinə xidmət edir.
"Sahibkarların məhsullarının satışında yarana biləcək çətinliklərin aradan qaldırılması istiqamətində zəruri tədbirlər görüləcəkdir”,- məlumatda deyilir.
Kartofa ixrac rüsumu tətbiq edilməsinə etiraz olaraq Cəlilabad rayonunun (Bakıdan 211 kiklometr cənub) Maşlıq, Kazımabad və Muğan kəndindən olan bir qrup istehsalçı aprelin 8-də Maşlıq kəndində etiraz aksiyası keçirib.
Akaiya iştirakçıları kartofa ixrac rüsumunun ləğvini tələb edib, istehsalçılar ölkə rəhblryinin bu məsələyə diqqət yetirməsi üçün Bakı-Astara magistralını bağlamaq istəyib.
“Məqsədimiz ölkə rəhbərliyinin diqqətini problemimizə cəlb etmək idi. Amma Cəlilabad rayon icra hakimiyyəti başçısı gəldi, bizi dinlədi, dağılışmağımızın lazım gəldiyini deyərək məsələnin yaxın 2-3 gündə həllini tapacağını söylədi,” -aksiya iştirakçılarından biri bildirib.
Fermerlər deyirlər ki, məhsulu ixraca yönəltməmək üçün 1 dollar rüsum tətbiqi məhsulun maya dəyərindən bahadır.
“Hesab edin ki, kartofun yetişdirilməsi 1 manat 20 qəpiyə başa gəlir. İndi, biz, bunu xaricə çıxara bilmiriksə ölkə içində bu 10-20 qəpiyə satılacaq, əksər məhsul çürüryüb sıradan çıxacaq.”
Amma fermerlər məsələnin icra hakimiyyəti başçısının dediyi kimi 2-3 gündə həll olunacağına inanmır.
Digər istehsalçılar da oxşar problem yaşadıqlarını deyib.
“Yaxın ik-üç gündə topdansatış təşkilatçıları məhsulu bizdən almalı idilər. Amma ixrac rüsumu tətbiqindən sonra, aprelin 6-da gəlib verdikləri kisələri geri apardılar və səbəb kimi məhsulu xaricə çıxarmağın artıq sərf etmədyini söyldəlilər”, fermer belə deyib.