Maliyyə Nazirliyi daxildən borclanmanı kəskin artırıb
2021-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində Maliyyə Nazirliyi dövlət istiqrazlarının yerləşdirilməsi yolu ilə 635 milyon 431 min manat cəlb edib.
İlk 4 ayda əqdlərin sayı 247, əqdlərin orta günlük həcmi 8 milyon 252 min manat təşkil edib.
2020-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində Maliyyə Nazirliyi dövlət istiqrazlarının yerləşdirilməsi yolu 323 milyon 270 min manat cəlb etmişdi. Beləliklə, bu il dövlət istiqrazlarının yerləşdirilməsi 2 dəfədən çox artıb.
Maliyyə Nazirliyi 2021-ci ildə, həm istiqrazlar üzrə qaytarılacaq əsas borcun daxili bazarda təkrarmaliyyələşdirilmə hesabına təmin edilməsi, həm də büdcə kəsirinin bağlanması üçün təxminən 2 milyard manat məbləğində dövlət istiqrazları emissiya etməyi nəzərdə tutur. 2018-2020-ci illərdə yerləşdirilən və əsas borcu 2021-ci ildə qaytarılacaq istiqrazların ümumi məbləği 681,5 milyon manat təşkil edir və bu məbləğin daxili bazardan cəlb ediləcək vəsait hesabına təkrar maliyyələşdirilməsi planlaşdırılır. Büdcə kəsirinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə daxili bazarda yerləşdiriləcək dövlət istiqrazları hesabına əlavə 1,3 milyard manat məbləğində vəsaitin cəlb edilməsi nəzərdə tutulur.