Azərbaycanın xarici ticarətində müsbət saldo 8 milyard dollara yaxınlaşıb
2022-ci ilin ilk 4 ayında (yanvar-aprel) Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 15 milyard 863 milyon 905 min ABŞ dolları təşkil edib.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, o cümldən, ixrac əməliyyatları üzrə 11 milyard 823 milyon 377 min ABŞ dolları, idxal əməliyyatları üzrə 4 milyard 40 milyon 528 min ABŞ dolları ticarət qeydə alınıb.
Saldo müsbət 7 milyard 782 milyon 849 min ABŞ dolları olub.
İlk 4 aydakı 11 milyard 823 milyon 377 min dollarlıq ixracın 91,83%-i və ya 10 milyard 857 milyon 881. min dolları neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə olub.
2022-ci ilin yanvar-aprel dövründə Azərbaycandan ixrac edilmiş xam neftin dəyəri 6 milyard 544 milyon 674 min dollar, təbii qazın dəyəri isə 4 milyard 178 milyon 230 min dollar təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin ilk 4 ayında (yanvar-aprel) Azərbaycanın xarici ticarət əməliyyatlarının həcmi 9 milyard 893 milyon 247 min ABŞ dolları, o cümldən, ixrac 6 milyard 364 milyon 338 min ABŞ dolları, idxal 3 milyard 528 milyon 909 min ABŞ dolları təşkil etmişdi. Saldo müsbət 2 milyard 835 milyon 429 min dollar olmuşdu.