Cərimələr və etibarnamələrlə bağlı məlumatlar daha əlçatan oldu
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza vasitəsilə vətəndaşlar “myGov” portalından cərimələr və etibarnamələr barədə məlumatları artıq daha rahat və operativ əldə edəcəklər.
SİMA-nın “ASAN Login” Vahid Giriş Sisteminə inteqrasiyası vətəndaşların “myGov” portalına daxil olaraq öz tələbə-məzun, diplom, ailə tərkibi, daşınmaz əmlak, hərbi xidmət, iş yeri, məcburi köçkün statusu, qeydiyyatda olan nəqliyyat vasitələri, stasionar telefon, sürücülük vəsiqəsi, ümumvətəndaşlıq pasportu və yaşayış yeri kimi məlumatları daha asan əldə etmələrinə imkan yaradır.
SİMA-nın tətbiqi ilə elektron imza əldə etmək üçün xidmət ofislərindən asılılığa son qoyulur. Bununla da ölkənin istənilən nöqtəsində yaşayan və internetə çıxış imkanı olan hər bir vətəndaş olduğu yerdən elektron dövlət xidmətlərindən yararlanmış olacaq. Bu imkan vətəndaş məmnuniyyətinin yüksəldilməsinə, fərdlərin rəqəmsal hökumət konseptindəki rolunun daha da aktivləşməsinə səbəb olacaq.
Tamamilə ödənişsiz olan rəqəmsal imzanın həm vətəndaşlar, həm də xidmət təklif edənlər üçün bir sıra üstünlükləri var. Mobil tətbiqlə işləyən imzanın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi, eləcə də avtomatlaşdırılma istifadəçilər üçün sürətli və istənilən sayda sənəd imzalama imkanı qazandırır.
Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran SİMA-nın ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirəcəyi gözlənilir.