"Xəzər sahilindəki plastik dənəciklər yerli müəssisələrin xammalı deyil"
Xəzər dənizinin Fatmayı və Goradil sahilboyu ərazisinə dənəvər plastik materialların yayılması ilə bağlı sosial şəbəkədə yayılan görüntülər Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən yerində araşdırılıb.
Xidmət rəsmisi Vaqif Cavadov bildirib ki, əraziyə keçirilən baxış zamanı ağ kiçik dənəvər formalı plastik materialların polietilen istehsalı üçün nəzərdə tutulan xammal olduğu müəyyən edilib.
O qeyd edib ki, ölkədə fəaliyyət göstərən polietilen materiallar istehsal edən müəssisələrin mütəxəssisləri əraziyə cəlb edillib, birgə aparılan araşdırmalar və danışıqlar nəticəsində sözügedən xammalın Azərbaycandakı müəssisələrə məxsus olduğu təsdiqlənməyib: "İlkin ehtimala görə xammal dəniz yolu ilə yük daşınması zamanı dənizə dağılıb və küləkli havada dalğa ilə sahilə çıxaraq sahil xətti boyu təqribən 1000 metr məsafədə yayılıb. Hazırda plastik dənəciklərin yayıldığı ərazi Binəqədi Rayon Bələdiyyəsinin əməkdaşları tərəfindən təmizlənir".
“Azərikimya”dan reaksiya
Bu gün bir sıra sosial şəbəkələrdə və informasiya portallarında yayılan xəbərlərdə Xəzər dənizinin Goradil, Fatmayı sahilboyu ərazisində plastik, ağ dənəvər şəklində, mənşəyi məlum olmayan tullantının aşkarlanması haqqında məlumat yayılmışdır.
Yayılan xəbərlərə SOCAR-ın “Azərikimya” İB tərəfindən də dərhal reaksiya verilmiş, qeyd olunan tullantıdan nümunələr göturülərək müvafiq laboratoriyalarda analizlər aparılmışdır.
Aparılan laborator müayinələrin nəticəsinə uyğun olaraq bildiririk ki, qeyd olunan maddə Azərbaycan mənşəli deyil və SOCAR-ın kimya emalı müəssisələrində istehsal olunan polimerlər qrupuna aid deyildir.