Həştərxan şirkətləri Azərbaycana balıq və balıq məhsullarının satışına başlayıblar
Balıq delikateslərinin, o cümlədən qara kürü və nərə balığının istehsalı və satışı ilə məşğul olan Həştərxan şirkətləri ilk dəfə olaraq öz məhsullarını Azərbaycana tədarük etməyə başlayıblar.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə “Kaspryba” (Каспрыба) Balıqçılıq və Balıq Emalı Müəssisələri İttifaqının rəhbəri Andrey Markin bildirib.
"Balıq və balıq delikatesləri Həştərxan vilayətinin brendi olaraq xaricdəki tərəfdaşlar arasında son dərəcə tələbatlı olaraq qalır. Biz ilk dəfə olaraq Azərbaycana balıq məhsullarını, əsasən də çiy balıqları ixrac etməyə başladıq. Çapaq, sazan balıqları orada milli xörəklərin hazırlanmasında istifadə olunur. Biz bu istiqamətdə ləzzətli məhsulların - qara kürü və nərə balığının tədarükünə də başlamışıq”, - deyə Markin bildirib.
O əlavə edib ki, bağlanmış ixrac müqavilələri çərçivəsində Qazaxıstan və Belarusa müxtəlif növ Həştərxan balıq məhsullarının tədarükü davam edir.
"Biz Belarusla çoxdan sıx ikitərəfli əlaqələr qurmuşuq. Həştərxan qurudulmuş balıq məhsulları onlar arasında məşhurdur, biz onları ənənəvi olaraq hər ay və böyük həcmdə oraya tədarük edirik", - Markin izah edib.
“Kaspryba” Balıq Yığım və Balıq Emalı Müəssisələri İttifaqı” qeyri-kommersiya təşkilatı balıq və balıq delikatesləri istehsalı üzrə ixtisaslaşmış bir neçə şirkəti birləşdirir.
Balıqçılıq sənayesi Həştərxan vilayətinin iqtisadiyyatı üçün əsas sahələrdən biridir və regionda 230-a yaxın müəssisə məşğul olur. Həştərxan ərazisində 210 balıqçılıq və 455 balıqçılıq sahəsi yaradılmışdır.