Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) ehtiyatlı pul-kredit siyasətini qoruyub saxlayacaq.
Bu barədə "Fitch Solutions" beynəlxalq analitik şirkətinin hesabatında qeyd olunub.
Reklam_3_11
"Mərkəzi Bank əsas faiz dərəcəsini hazırkı 6,5 %-dən 2026-cı ilin sonuna qədər tədricən 6 %-ə endirəcək", - hesabatda bildirilir.
Qeyd edək ki, AMB-nin İdarə Heyəti fevralın 4-də uçot dərəcəsinin 0,25 faiz bəndi azaldaraq 6,5 %-ə endirilməsi barədə qərar qəbul edib. Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar aprelin 2-də açıqlanacaq.
"Manatın məzənnəsi intervensiyalar hesabına 1,7 AZN/USD səviyyəsində dəstəklənərək ciddi şəkildə idarə olunmaqda davam edəcək ki, bu da hakimiyyətin milli valyutanın sabitliyinin qorunmasına uzunmüddətli sadiqliyini əks etdirir", - hesabat müəllifləri vurğulayıblar.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı AMB pul-kredit siyasəti AMB faiz dərəcəsi AMB uçot dərəcəsi 6 5% AMB uçot dərəcəsi 6% Fitch Solutions hesabatı Azərbaycan manat məzənnəsi AZN/USD məzənnəsi manat sabitliyi milli valyuta qorunması pul siyasəti Azərbaycanda faiz dəhlizi parametrləri 2026-cı il faiz proqnozu intervensiya ilə manat dəstəyi maliyyə bazarı xəbərləri Azərbaycan iqtisadiyyatı AMB idarə heyəti qərarı faiz endirimi xəbərləri Azərbaycan Mərkəzi Bankı açıqlaması manat məzənnəsi idarəçiliyi Azərbaycan pul-kredit siyasəti Əsas faiz dərəcəsi dəyişiklikləri