Çinin Liaonin əyaləti Bakı Limanı ilə əməkdaşlıq əlaqələrini müzakirə edib
Çinin Liaonin əyaləti Bakı Limanı ilə əməkdaşlıq əlaqələrini müzakirə edib.
“Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-dən bildirilib ki, Xarici Ölkələrlə Dostluq üzrə Çin Xalq Assosiasiyasının sədr müavini Li Cencının başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Ələt qəsəbəsində yerləşən yeni Bakı Limanında olub. Səfərin məqsədi yeni limanla tanışlıq və gələcəkdə baş tuta biləcək əməkdaşlıq sahələrini müzakirə etmək olub.
Bakı Limanının baş direktorun baş müşaviri Rəşad Kərimov qonaqları Bakı Limanı və burada yaradılmış ən müasir qaydalara uyğun şəraitlə tanış edərək Çin hökumətinin həyata keçirdiyi “Bir Kəmər, Bir Yol” layihəsinin Bakı Limanının inkişafına verə biləcəyi dəyərdən və bu təşəbbüsün önəmindən danışıb.
Məlumat verilib ki, yeni Bakı Limanının illik aşırma potensialı 15 milyon ton yük, həmçinin 100 min TEU konteyner təşkil edir. Ən yeni avadanlıqlarla təmin olunan limanda əməliyyatlar avtomatlaşdırılıb ki, bu da həm liman işçiləri, həm də yük sahiblərinin onlayn rejimdə yüklər ilə bağlı məlumat əldə etmələrini daha da rahatlaşdırır.