Anbarlarda qalmış Azərbaycan istehsalı avtomobillər "əridilib"
2023-cü ildə Azərbaycanda 3738 ədəd minik avtomobili, 662 ədəd traktor və 799 ədəd yük avtomobili yığılıb.2023-cü ildə Azərbaycanda 3738 ədəd minik avtomobili yığılıb (istehsal edilib).
Marja.az Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, minik avtomobilinin istehsalı 2023-cü ildə 2022-ci illə müqayisədə 82,4% artıb.
01.01.2024-cü il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 17 ədəd təşkil edib. 01.12.2023-cü il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 859 ədəd təşkil etmişdi. Beləliklə, anbarlarda olan avtomobillərin böyük hissəsi dekabr ayında satışa göndərilib.
2023-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanda 3079 ədəd minik avtomobili istehsal edilmişdi. Dekabrda yığılan avtomobillərin sayı 659 ədəd təşkil edib.
2023-cü ildə Azərbaycanda 662 ədəd traktor istehsal edilib (yığılıb). İstehsal əvvəlki ilə nisbətən 12,6% artıb. 01.01.2024-cü il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 10 ədəd təşkil edib.
2023-cü ildə Azərbaycanda 799 ədəd yük avtomobili yığılıb ki, bu da 2022-ci illə müqayisədə 88,4% artıb.