Sayı 94-dür, faizə pul verib 76 milyona yaxın xalis qazanc götürüblər
Azərbaycandakı BOKT-ları xalis mənfəəti 3 dəfəyə yaxın artıbAzərbaycanda fəaliyyət göstərən 94 bank olmayan kredit təşkilatlarının (BOKT) 2023-cü ildə xalis mənfəəti 75,8 milyon manat təşkil edib.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, BOKT-ların xalis mənfəəti 2022-ci illə müqayisədə 2023-cü ildə 2,9 dəfə artıb. 2022-ci ildə bank olmayan kredit təşkilatlarının xalis mənfəəti 25,7 milyon manat təşkil etmişdi.
Ötən il BOKT-ların faiz gəlirləri 1,9 dəfə artaraq 188,6 milyon manat təşkil edib (2022-ci ildə 99 milyon manat). BOKT-ların qeyri-faiz gəlirləri 2022-ci ildə 20 milyon manat ikən, 2023-cü ildə 25,1 milyon manata yüksəlib.
2023-cü ildə BOKT-ların cəmi əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 213,7 milyon manat, cəmi əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 114,5 milyon manat olub.
Ötən il bank olmayan kredit təşkilatları 99,3 milyn manat əməliyyat mənfəəti əldə ediblər (2022-ci ildə 37,5 milyon manat).